p) Kućna vodoopskrbna mreža

Kućna vodoopskrbna mreža obuhvaća cijevi, opremu i naprave koje se instaliraju između slavina koje se u normalnim okolnostima rabe za vodu namijenjenu za ljudsku potrošnju u javnim i privatnim prostorima te vodoopskrbne mreže samo u slučaju kada za njih ne odgovara isporučitelj vode u svojstvu isporučitelja vode; granica razgraničenja između vodoopskrbne mreže isporučitelja vode i kućne vodoopskrbne mreže je službeno mjesto isporuke (priključak).

Prioritetni objekti jesu veliki objekti koji nisu kućanstva, s brojnim korisnicima potencijalno izloženima rizicima povezanima s vodom, osobito veliki objekti za javnu upotrebu, i to: bolnice, lječilišta, škole i ostale obrazovne ustanove, vrtići, objekti u kojima se obavlja djelatnost socijalne skrbi za korisnike na smještaju, sportske dvorane, skupina 'hoteli', skupina 'kampovi', učenički i studentski domovi, trgovački centri, kaznene ustanove i vojarne.
 
Vlasnici prioritetnih objekata obvezni su uspostaviti, provoditi i održavati sustave i postupke samokontrole kroz procjenu rizika kućne vodoopskrbne mreže objekata u kojima obavljaju svoje poslovanje te provoditi preventivne i korektivne mjere kako su propisane člancima 7., 8.,9. i 10. Pravilnika o kontroli parametara kućne vodoopskrbne mreže  potrošača i drugih sustava od javnozdravstvenoga značaja te planu i programu edukacije svih dionika ( Narodne novine, broj 43/24).

Procjenu rizika kućne vodoopskrbne mreže mogu provoditi subjekti prioritetnih objekata samostalno ili putem drugih pravnih ili fizičkih osoba koje su registrirane za obavljanje djelatnosti izrade procjene rizika, znanstveno stručnu analizu i/ili analize za tehničko ispitivanje i analiziranje koje se koristi u izradi procjene rizika.

Sukladno članku 30. stavak 3 Zakona o vodi za ljudsku potrošnju (NN 30/23) pravne i fizičke osobe  koje provode procjenu rizika kućne vodoopskrbne mreže moraju imati educirano osoblje za izradu procjene rizika kućne vodoopskrbne mreže.

Stavkom 4 istoga članka definirano je da edukaciju provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) u suradnji s Ministarstvom, ovlaštenim diplomiranim inženjerima/magistrima struke iz područja strojarstva, građevinarstva ili arhitekture.

Osnovne informacije o procjeni rizika kućne mreže, olovu i legionelama te provedbi edukacije osoblja i  mogu se naći na slijedećim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo