Priopćenje za javnost u povodu povlačenja suglasnosti liječnika za rad duži od 48 sati tjedno

ZAGREB, 26. kolovoza 2013. - S obzirom na to da je dio liječnika tijekom srpnja i kolovoza, na poziv Hrvatskog liječničkog sindikata, povukao suglasnosti za rad duži od 48 sati tjedno, Ministarstvo zdravlja poduzima sve mjere kako bi se građanima osiguralo nesmetano ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu.

U radu zdravstvenih ustanova moraju se poštivati prava liječnika i drugih zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, ali i njihove obveze. Prema tome, u potpunosti će se poštivati pravo liječnika koji su na poziv Hrvatskog liječničkog sindikata, povukli suglasnosti za rad duži od 48 sati tjedno.

Ministarstvo zdravlja kontinuirano prati stanje i dinamiku povlačenja suglasnosti za rad duži od 48 sati tjedno, te analizira stanje u svim kliničkim bolničkim centrima, kliničkim bolnicama, općim i specijalnim bolnicama kojima je osnivač Republika Hrvatska ili čija su osnivačka prava u postupku sanacije prenesena na Republiku Hrvatsku. Analizom nisu obuhvaćene zdravstvene ustanove kojima je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje nisu u postupku sanacije: Klinička bolnica „Sveti Duh“, Opća bolnica Gospić i Opća bolnica Ogulin, te većina specijalnih bolnica.

U analiziranim zdravstvenim ustanovama danas do 12 sati 27 posto od ukupnog broja liječnika povuklo je suglasnost za rad duži od 48 sati tjedno.

Broj povučenih suglasnosti različit je u zdravstvenim ustanovama. Najveći udio povučenih suglasnosti je u zdravstvenim ustanovama u Slavoniji i iznosi 44% (9 bolnica). Slijede Dalmacija s 36% (5 bolnica), Istra i Primorje s 20% (3 bolnice) te Zagreb, sjeverna i središnja Hrvatska s 19% (17 bolnica).

Istodobno, u nekim bolnicama ni jedan liječnik nije povukao suglasnost za tjedni rad duži od 48 sati, primjerice u Klinici za ortopediju Lovran, Kliničkoj psihijatrijskoj bolnici Vrapče te županijskim bolnicama u Varaždinu, Novoj Gradiški i Kninu, te specijalnim bolnicama primjerice u Varaždinskim Toplicama i Novom Marofu.

Prema provedenim analizama, u velikoj većini zdravstvenih ustanova u kojima je došlo do povlačenja suglasnosti za rad duži od 48 sati, rad će se i dalje odvijati na dosadašnji način, uključujući i rad liječnika u dežurstvima i pripravnosti.

S druge strane, u pojedinim će ustrojstvenim jedinicama zdravstvenih ustanova (klinikama, odjelima) pružanje zdravstvene zaštite biti osigurano uvođenjem smjenskog rada za liječnike ili rada u turnusima i sl. Dakle, tamo gdje je većina liječnika povukla suglasnost za rad duži od 48 sati tjedno, promijenit će se organizacija rada, uz poštivanje zakona i propisa.

Smjenski rad od 01. rujna 2013. godine tako će se uvesti u pojedinim ustrojstvenim jedinicama kliničkih i županijskih bolnica. Bolnice u kojima se smjenski rad uvodi u tri i više ustrojstvenih jedinica su: KBC Sestre milosrdnice, KBC Osijek i KBC Split, te u općim bolnicama: Zadar, Šibenik, Karlovac, Bjelovar, Čakovec, Sisak, Koprivnica i Vinkovci.

 



Pisane vijesti