Broj oboljelih i dalje raste, pa se predviđa da će se do 2030. godine udvostručiti, tako da će od raka godišnje oboliti 50.000 ljudi.
Predsjednik Hrvatskog onkološkog društva i predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split Eduard Vrdoljak istaknuo je da će se smanjenje broja oboljelih i umrlih ostvariti uvođenjem kvalitetnih programa prevencije i ranog otkrivanja raka, unaprjeđenjem i standardiziranjem multidisciplinarnog pristupa liječenju, optimiranjem i standardiziranjem svih terapijskih modaliteta, umrežavanjem u jedinstvenu onkološku mrežu s bazom podataka koja će osigurati kontinuiranu kontrolu, te ulaganjem u edukaciju stanovništva i medicinskog kadra.
"Donošenje Nacionalnog plana protiv raka je u interesu svakog građanina i pitanje je opstojnosti nacije, zato pozivamo građane da se priključe izradi plana protiv raka". rekao je Vrdoljak.
Tri najčešća raka u Hrvatskoj su rak pluća, debelog crijeva i dojke, a svaki treći rak u Hrvatskoj uzrokovan je pušenjem. Na ranu detekciju raka debelog crijeva u Hrvatskoj se odazove tek 18 posto ljudi, dok su u skandinavskim zemljama propisane kazne za one koji se ne odazovu pregledima, pa se u Švedskoj na preglede odazove čak 85 posto pacijenata.
I ministar zdravstva Milan Kujundžić pozvao je građane da se uključe u izradu Nacionalnog plana. "Otklonimo što više čimbenika rizika i idimo na preventivne i screening preglede kako bi rak otkrili u ranoj fazi. Osim organizacije i rada u zdravstvenom sustavu, odgovornost svakog pojedinca ključna je za učinak u borbi protiv raka", poručio je ministar . |
|
|