- Objavljeno: 11.08.2014.
Pomoć Hrvatske narodu Palestine
ZAGREB, 11. kolovoza 2014. - Vlada Republike Hrvatske financirat će opremanje bolnice u Tulkaremu u Palestini. Dio je to aktivnosti međunarodne razvojne suradnje i humanitarne pomoći inozemstvu koje vodi Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. U lokalnim je medijima već objavljen natječaj za nabavku medicinske opreme za operacijsku salu tulkaremske bolnice, a natječaj možete vidjeti ovdje.
Republika Hrvatska od listopada 2011. godine više nije primateljica pomoći, već se pridružila članicama Europske unije koje su donatori. Od tada do danas Hrvatska se u više navrata potvrdila kao dobar partner koji rado pruža ruku. Razvojna suradnja i humanitarna pomoć provodi se u četiri prioritetna područja i to obrazovanju, zdravstvu, turizmu i području razvoja civilnog društva. Ministarstvo zdravlja uključeno je u rad Povjerenstva za razvojnu i humanitarnu pomoć inozemstvu i koordinira aktivnosti u području zdravstva.
U sklopu razvojne suradnje pomoć je pružena djeci Palestine koja su prošle godine boravila deset dana na rehabilitaciji u specijaliziranoj bolnici Talasoterapija u Crikvenici, pružena je pomoć sirijskim građanima u lijekovima i medicinskom materijalu, zatim financijska pomoć Bosni i Hercegovini u izgradnji mostarske bolnice, donirali smo medicinsku opremu Domu zdravlja Tomislavgrad, ugostili djevojčicu iz Libije koja je s majkom boravila deset dana na Goljaku gdje joj je napravljena dijagnostika, terapija i rehabilitacija.
Dosad je realizirano niz vrijednih projekata od čega valja istaknuti edukaciju afganistanskih primalja. Afganistan je zemlja s jednom od najviših stopa smrtnosti žena i djece pri porodu te je edukacija njihovih primalja prepoznata kao posebna mjera zaštite ove ugrožene kategorije afganistanskoga stanovništva. Ministarstvo vanjskih poslova zajedno s afganistanskim vlastima gradi Centar za obuku primalja kojeg je RH započela financirati u 2013. godini, a završetak izgradnje se očekuje u jesen ove godine.
Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je Hrvatsku Regionalnim centrom za transplantacije u sklopu Zdravstvene mreže jugoistočne Europe (SEEHN), pa se od Hrvatske očekuje da potiče razvoj transplantacijske medicine u zemljama regije. Tako naši liječnički timovi unatrag nekoliko godina izravno sudjeluju i prenose znanje u operacijama presađivanja organa u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji.
U Hrvatskoj je na snazi