Ministrica zdravstva Irena Hrstić za HINA-u: "Sve resurse sustava stavit ću u službu pacijenata"

Slika /2026_Slike/IH_foto_Pixsell.jpeg

U razgovoru za Hinu ministrica zdravstva doc. dr. sc. Irena Hrstić odlučno je odbacila optužbe oporbe o privatizaciji zdravstvenog sustava te poručila da temelj ostaje javno zdravstvo, zbog čega Hrvatska upravo svjedoči najvećim investicijama u povijesti kroz gradnju novih bolnica, obnovu, dogradnju te nabavu nove opreme.

Pritom je upitala gdje je bio oporbeni "putujući cirkus" kad su vodili KB Sveti Duh i zašto tada nisu naručili PET/CT, te podsjetila na ono što smatra licemjerjem. Zagreb, naime, šalje zaposlenike na sistematske preglede u privatnu ustanovu i plaća to javnim novcem, dok istovremeno diže hajku protiv privatnih ustanova.

Ministrica je istaknula da je pacijentima, u vrijeme kada javni sustav nije imao vlastite kapacitete, bilo najvažnije osigurati brzu i dostupnu PET/CT dijagnostiku. Za pacijente na uputnicu nema razlike gdje obavljaju tu pretragu jer HZZO za uslugu jednako plaća javnim i privatnim ustanovama koje su ugovorene. Danas javni sustav ima dva PET/CT uređaja, a nabavlja se jedan novi za KBC Zagreb i jedan za KBC Split, što jasno pokazuje smjer jačanja javne infrastrukture.

Što se tiče spora između KBC-a Rijeka i Medikola, ministrica je pojasnila da je riječ o međusobnim potraživanjima koja se rješavaju na nadležnom sudu. Na pitanje o mogućoj neovisnoj reviziji svih ugovora i plaćanja, bila je jasna: "Nemam nikakav problem s neovisnom revizijom svih ugovora i plaćanja za sve usluge, no važno je da se takvi procesi ne vode politički ili selektivno, nego stručno i na temelju jasnog mandata kroz postojeće institucije nadzora i revizije." Pozvala je sve koji imaju dokaz o nezakonitoj radnji da to prijave nadležnim pravosudnim tijelima.

Osvrćući se na prijedloge SDP-a o izboru ravnatelja prema stručnosti, a ne političkom ključu, ministrica je podsjetila što je SDP konkretno napravio u svom mandatu: "Što je napravio SDP? U cijelom svom mandatu kupili su ECMO uređaje i smanjili plaće liječnicima." Nasuprot tome, donosimo Pravilnik o kompetencijama ravnatelja koji jasno propisuje stručnost, a uvodi se i naplata po izvršenju umjesto dosadašnje paušalne naplate.

Hrvatsko zdravstvo danas prolazi jednu od najvećih transformacija u svojoj povijesti. Ulaganja Vlade od 2016. do danas iznose preko tri milijarde eura, proračun raste svake godine za oko 7%, a ove godine dostigao je rekordnih osam milijardi eura. Fond za skupe lijekove povećan je četiri puta, gradi se novi KBC Osijek za koji je upravo donesen zaključak Vlade o financiranju, obnovljene su sve državne bolnice u Zagrebu, a obnavljaju se i domovi zdravlja i bolnice diljem Hrvatske.

Uz infrastrukturne investicije, Ministarstvo se značajno usmjerilo na prevenciju kao strateški prioritet. Do sredine travnja upućeno je više od 50 000 poziva na preventivne preglede uz odaziv od 86%, a kroz nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke napravljeno je oko 2,3 milijuna mamografskih pregleda uz odaziv od oko 70%, što Hrvatsku svrstava među vodeće u Europi. Uz navedeno, plaće su povećane za 70%, a medicinskim sestrama i tehničarima za 90%.

Ministarstvo radi i na novom modelu organizacije primarne zdravstvene zaštite kako bi se osigurala sva potrebna dežurstva izvan radnog vremena uz adekvatnu naknadu za liječnike te rasteretili bolnički hitni prijemi. Unapređuje se i trijaža kako bi sustav pacijente pravovremeno usmjeravao na pravo mjesto skrbi.

Odlučno odbacujući navode o "tihoj privatizaciji" i "amerikanizaciji" zdravstva, ministrica je istaknula da je hrvatski javni zdravstveni sustav među dominantnijima u Europskoj uniji te da se više od 80% ukupnog obujma zdravstvenih usluga ostvaruje kroz javni sustav. "Uključivanje privatnih ustanova u pružanje usluga koje financira HZZO nije privatizacija, nego korištenje svih kapaciteta koji postoje u sustavu", pojasnila je. Pritom je podsjetila da 57% obiteljskih liječnika već jesu privatnici koji rade putem ugovora s HZZO-om, kao i velik broj stomatologa, a privatnim modelom ide i pružanje usluga njege u kući, svi po cijeni propisanoj od strane HZZO-a, uz jednaku dostupnost za pacijente s uputnicom.

Zdravstvene usluge privatnog sektora ministrica vidi kao komplementarne javnom zdravstvenom sustavu, ali ne kao smjer njegova razvoja. Tezu o "privatizaciji na mala vrata" u ortopediji, fizikalnoj medicini i rehabilitaciji odlučno odbacuje te ističe da je riječ o problemu dostupnosti koji se rješava centralizacijom specijalizacija. Posao je ravnatelja osigurati liječnike ili preusmjeriti pacijente tamo gdje je usluga ranije dostupna.

Jednako je izazovna i dostupnost pojedinih specijalističkih pregleda. Ministrica je odbacila vaučerizaciju kao jedino rješenje te zaključila da cilj nije moguće ostvariti samo jednim potezom. Na svim je akterima sustava, od ministarstva do osiguravatelja, od liječnika do pacijenta, implementirati sva poboljšanja kako bi pacijenti što prije dobili potrebnu zdravstvenu uslugu.

"Kao ministrici, prioritet mi je da svaki građanin dobije zdravstvenu uslugu na vrijeme i iskoristit ću sve resurse u sustavu da to osiguram. Nema čekanja na zdravlje i preventivu", poručila je ministrica Hrstić.


Foto: Pixsell
 
 

Pisane vijesti