EU donijela mjere za ograničavanje upotrebe mikroplastike
Europska komisija poduzela je veliki korak u borbi protiv onečišćenja mikroplastikom donošenjem mjera koje ograničavaju uporabu namjerno dodane mikroplastike u pojedinim proizvodima. Mikroplastika predstavlja veliki problem za okoliš i organizme, a posljedično i za zdravlje ljudi.
Dana 27. rujna 2023. u Službenom listu Europske unije objavljena je
Uredba Komisije (EU) 2023/2055 od 25. rujna 2023. o izmjeni Priloga XVII. Uredbe (EZ) br. 1907/2006 u pogledu mikročestica sintetičkih polimera.
Uredba stupa na snagu 17. listopada 2023. te je u potpunosti obvezujuća i izravno primjenjiva u svim državama članicama.
U prilogu XVII. navedene Uredbe dodan je unos pod rednim brojem 78., gdje je naveden sadržaj zabrane ili ograničenja stavljanja na tržište mikročestica sintetičkih polimera koje se namjerno dodaju proizvodima. Ovo je široko ograničenje budući da se te čestice dodaju mnogim proizvodima koji se svakodnevno koriste.
Kako bi se spriječili nepotrebni opozivi proizvoda i smanjila količina otpada,
proizvode koji su stavljeni na tržište do datuma stupanja Uredbe na snagu nije potrebno povlačiti.
Iz zabrane su u ovom trenutku isključeni određeni proizvodi za koja su definirana posebna prijelazna razdoblja kako bi se relevantnim dionicima dalo dovoljno vremena da se usklade s ograničenjem i prijeđu na primjerene alternative.
Prijelazna razdoblja za pojedine grupe proizvoda
Ograničenje se odnosi na sve mikročestice sintetičkih polimera koje su krute, manje od 5 mm, organske, netopive i nisu biorazgradive, odnosno one koje ispunjavaju oba uvjeta navedena u Prilogu XVII. Uredbe. Za neke uporabe i proizvode ograničenje se primjenjuje od 17. listopada 2023., kao npr. za stavljanje na tržište rasutih šljokica od plastike, kozmetičkih proizvoda i deterdženata s mikrokuglicama (mikrozrnca, „microbeads“), dok su za pojedine grupe proizvoda definirana prijelazna razdoblja.
Primjeri prijelaznih razdoblja definiranih Uredbom
Kozmetički proizvodi:
· „proizvodi koji se ispiru“ (kako su definirani EU Uredbom o kozmetičkim proizvodima) - neće se smjeti stavljati na tržište od 17. listopada 2027.
· proizvodi za usne, nokte i šminkanje (kako su definirani EU Uredbom o kozmetičkim proizvodima) - neće se smjeti stavljati na tržište od 17. listopada 2035.
· proizvodi koji se ne odstranjuju (kako su definirani Uredbom EU o kozmetičkim proizvodima) - neće se smjeti stavljati na tržište od 17. listopada 2029.
Iz prijelaznih razdoblja izuzeti su kozmetički proizvodi koji sadrže „mikrokuglice”, tj. mikročestice sintetičkih polimera koje se upotrebljavaju kao abraziv, tj. za eksfolijaciju, poliranje ili čišćenje, (uglavnom u kozmetičkim proizvodima koji se ispiru) te zabrana stavljanja na tržište tih proizvoda stupa na snagu 17. listopada 2023. Kozmetički proizvodi koji sadrže šljokice podliježu prijelaznim razdobljima.
Ostalo:
· mikročestice sintetičkih polimera za uporabu za inkapsulaciju mirisa - neće se smjeti stavljati na tržište od 17. listopada 2029.
· deterdženti (kako su definirani Uredbom EU o deterdžentima) - neće se smjeti stavljati na tržište od 17. listopada 2028. (ako sadrže „mikrokuglice“ zabrana stavljanja na tržište stupa na snagu 17. listopada 2023.)
· granulirana punjenja za upotrebu na sintetičkim sportskim površinama - neće se smjeti stavljati na tržište od 17. listopada 2031.
Za proizvode za koje nisu propisana prijelazna razdoblja (npr. igračke, tekstil) zabrana stavljanja na tržište primjenjuje se od 17. listopada 2023. Proizvode koji su stavljeni na tržište do navedenog datuma nije potrebno povlačiti.
Europska komisija na svojim mrežnim stranicama objavila je
Pitanja i odgovore vezano za predmetnu tematiku, a također će do kraja 2023. godine pripremiti i smjernice za detaljnija pojašnjenja temeljena na upitima.