U Ministarstvu zdravlja održana je 18. svibnja 2016. radionica „Implementacije Nacionalnih smjernica za obradu i odabir primatelja i darivatelja bubrega“
Radionica je organizirana u suradnji sa stručnim društvima, a namijenjena je edukaciji zdravstvenih radnika koji skrbe o bolesnicima s kroničnom bubrežnom bolešću u završnoj fazi, a prije svega edukaciji transplantacijskih sestara u centrima za dijalizu te kliničkih koordinatora u transplantacijskim centrima.
Zamjenik ministra zdravlja dr. Ivan Bekavac, pozdravljajući polaznike, rekao je kako je hrvatski transplantacijski program u samom svjetskom vrhu te da to obavezuje sve, koji rade na tom području, da se stalno stručno usavršavaju. “Bilo je potrebno puno učenja, truda i rada da bi se stiglo do vrha, a sada taj trend treba pratiti, održati taj stečeni ugled i tu vrhunsku poziciju i kvalitetu”, rekao je dr. Bekavac.
Nacionalna transplantacijska koordinatorica dr. Mirela Bušić istaknula je kako će primjena ovih Smjernica doprinijeti poboljšanju kvalitete prijetransplantacijske obrade, optimalnom i etički utemeljenom upravljanju darovanim organima i zdravstvenim resursima te učinkovitosti transplantacijskog programa Republike Hrvatske, koji već sada zauzima jedno od vodećih mjesta u svijetu.
Nacionalne smjernice objavljene su u siječnju ove godine i spajaju najbolju europsku praksu s dugogodišnjim iskustvom naših transplantacijskih centara i specifičnosti našeg zdravstvenog sustava. One donose algoritam obrade mogućih kandidata za presađivanje bubrega, odnosno njihov upis na listu čekanja, koje se preporuča provesti već u predzavršnom stadiju kronične bubrežne bolesti. Naime, presađivanje bubrega je za većinu bolesnika metoda izbora nadomjesnog bubrežnog liječenja te želimo naglasiti važnost ranog probira i evaluacije kandidata za liječenje ovom metodom. Pravovremenim probirom kandidata i učinkovitom prijetransplantacijskom obradom osigurava se dostupnost i povećava uspješnost ove metode nadomjesnog bubrežnog liječenja.
Pisane vijesti