ZAGREB, 18. prosinca 2013 – U Zavodu za kardiovaskularne bolesti KBC-a Rijeka, ministar zdravlja prof. dr. Rajko Ostojić svečano je pustio u rad novu polivalentnu angiosalu, koja se koristi za dijagnostiku i liječenje bolesti srca i krvnih žila.
Riječ je o investiciji koju je Ministarstvo zdravlja financiralo s 12,5 milijuna kuna, od čega je u uređenje prostora uloženo 3,7 milijuna, dok je uređaj stajao 8,8 milijuna kuna.
Nova angiosala ima dodatne dijagnostičke mogućnosti kao što su integrirani intravaskularni ultrazvuk, mjerenje rezerve frakcijskog protoka i mogućnost trodimenzionalnog prikaza. Sve te mogućnosti olakšavaju intervencije u zahtjevnim zahvatima u koronarnim arterijama, ali i precizno i brzo dijagnosticiranje strukturnih grešaka srca i velikih krvnih žila.
Zahvaljujući mogućnostima nove angiosale, obrada i liječenje omogućeno je većem broju pacijenata s vaskularnim bolestima. Formiran je i multidisciplinarni tim koji djeluje kroz Koordinaciju za endovaskularnu medicinu, a sačinjavaju ga intervencijski radiolozi i kardiolozi, vaskularni i kardijalni kirurzi, neurolozi i intervencijski pedijatrijski kardiolozi.
Na Odjelu za invazivnu i intervencijsku kardiologiju Zavoda za kardiovaskularne bolesti godišnje se učini oko 2 tisuće invazivnih zahvata , od čega 800 perkutanih koronarnih intervencija (PCI). Tijekom 2012. godine hitnom invazivnom dijagnostikom i intervencijom zbrinuto je 380 bolesnika.
Bolesnici koji se ovdje liječe dolaze s područja Primorsko-goranske, Istarske, Karlovačke i Ličko-senjske županije te turisti koji dolaze tijekom turističke sezone.
Osim intervencijskih koronarnih zahvata, u laboratoriju Zavoda za kardiovaskularne bolesti KBC-a Rijeka ugrađuju se stent graftovi u prsnu aortu. U tu svrhu educirana su tri tima koja mogu zbrinjavati hitne pacijente tijekom 24 sata.
Dosadašnja angiosala stara je 10 godina te se događalo da bolesnik s akutnim infarktom miokarda mora čekati da se završi zahvat koji je u tijeku. Svaki veći kvar ili redovni servis zaustavljao je zbrinjavanje bolesnika. Nabavom nove angiosale omogućeno je promptno zbrinjavanje svih hitnih stanja, a planira se smanjiti listu čekanja na invazivni zahvat kroz
idućih pola godine s trenutnih 7 mjeseci na manje od mjesec dana.
Pisane vijesti