Cilj aktivnog praćenja zdravstvenih tehnologija bio je dobiti točne podatke o tome koliko liječnici izvrše pregleda tijekom radnog vremena, koliko zahvata obave, kolika je iskorištenost opreme koju liječnici koriste u dijagnostičkim i terapijskim postupcima, kako bi utvrdili gdje je potrebna kupnja nove opreme, a gdje je potrebno intenzivirati rad liječnika kako bi bio u skladu s potrebama pacijenata i europskim standardima.
Uočena su dva bitna trenda. Postoje značajne razlike u efikasnosti unutar bolnica iste kategorije, te značajne razlike u učinkovitosti među različitim odjelima unutar pojedinih bolnica.
Ministar zdravlja prim. Siniša Varga dr.dent.med. zadovoljan je obavljenim poslom: „Rezultati analiza koje smo obavili pokazali su nam gdje materijalno, a gdje organizacijski i u planiranju kadrova možemo učiniti više. Zbog toga smo ove godine za nabavu novih uređaja i osigurali 250 milijuna kuna, za nove CT uređaje, magnetske rezonance i ostalu opremu. Podaci koje smo prikazali predstavljeni su sanacijskim upraviteljima bolnica, a od danas će biti predstavljeni i voditeljima odjela, odnosno organizacijskih jedinica. Izravnom komunikacijom želimo ukazati na mogućnosti poboljšanja pružanja zdravstvenih usluga u hrvatskim bolnicama, u kojima postoje značajne razlike u količini obavljenog posla“.
Doc. dr. Dragan Korolija-Marinić, pomoćnik ministra zdravlja za stacionarnu zdravstvenu zaštitu i inspekcijske poslove izjavio je prilikom predstavljanja rezultata analize kako postoje odjeli, odnosno bolnice koji jako puno rade, dok kod drugih ima prostora za poboljšanje učinkovitosti.
„Samo liječnik koji radi broj postupaka dovoljan da zadrži i unaprijedi svoje vještine i znanje može pružiti kvalitetnu zdravstvenu uslugu. To je dokazano u brojnim studijama objavljenim u svjetski relevantnoj literaturi. Tako ćemo kontinuiranim praćenjem i mjerenjem iskoristivosti opreme i rada liječničkih timova dugoročno osigurati veću dostupnost i veću kvalitetu zdravstvene zaštite. To je i cilj rada ove zdravstvene administracije. “ rekao je na kraju prezentacije doc. Korolija – Marinić.
U proteklih godinu dana, Ministarstvo zdravlja je provelo cijeli niz analiza učinkovitosti korištenja opreme i ljudskih resursa u akutnim hrvatskim bolnicama. Učinjeno je sedamnaest pojedinačnih analiza po različitim djelatnostima, a procjena je multidisciplinarna, stručna, nepristrana, objektivna i transparentna. Analiza objedinjuje načela medicine temeljene na dokazima i ekonomske procjene. U pojedinim su područjima učinjene višestruke analize, primjerice, kardiologija je analizirana po broju prvih pregleda, broju interventnih invazivnih postupaka, ultrazvučnih pregleda srca, te invazivnih elektrofizioloških postupaka. Gastroenterologija je analizirana po tri kriterija efikasnosti (kolonoskopija, gastroskopija, prvi pregled), dok su ostali postupci analizirani sukladno učestalosti pretraga i postupaka, te je osobita pažnja posvećena korištenju skupe radiološke opreme, poput CT aparata, te aparata za magnetsku rezonancu.
Ministarstvo zdravlja podatke je prikupilo putem upitnika koje su ispunjavale bolnice, poput podataka o količini opreme i njezinoj starosti te broju liječnika koji radi pojedine vrste postupaka, dok je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje Ministarstvu dostavio podatke o broju faktura koji pokazuju koliko je pregleda izvršeno i koliko je puta pojedini uređaj korišten.